Po przyjeździe w Beskid Sądecki warto wybrać się na Spływ Dunajcem łodziami flisackimi, jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Spływ rozpoczyna się w miejscowości Sromowce Wyżne i biegnie wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Mija między innymi Macelową Górę (ścisły rezerwat przyrody), góry Aksamitki z grotami, gdzie, jak mówią górale przebywał Janosik, Czerwony Klasztor, mija krętymi wąwozami Trzy Korony, przewężenie zwane Zbójnickim Skokiem.
Legenda głosi, że w tym miejscu Janosik przeskoczył Dunajec, uciekając przed węgierskimi żandarmami, mija skałę żartobliwie nazywana Starą Panną i dociera do Szczawnicy gdzie znajduje się pierwsza przystań gdzie można wysiąść, a następne Krościenko nad Dunajcem gdzie kończy się wyprawa. Więcej informacji na temat spływu znajdą państwo pod adresem www.flisacy.com.pl
Najwyższy masyw górski Pienin Właściwych, składający się z 5-ciu wapiennych turni. z których rozciąga się wspaniały widok na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce i parę innych. Najwyższe z turni nazywają się Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m n.p.m.) i Pańska Skała (929 m n.p.m.).
Dla wycieczkowiczów, łagodna trasa na Trzy Korony zaczyna się w Krościenku.
Wznosi się na wysokość 767 m n.p.m. i znajduję się w miejscowości Kluszkowce. Historia mówi o niej jako o wulkanie a w późniejszym okresie kamieniołomem andezytu. Obecnie znajdują się tam stoki narciarskie z kolejką krzesełkową i wyciągiem orczykowym, w lecie jest to bardzo dobry punk widokowy, z którego można podziwiać panoramę tatr i jeziora Czorsztyńskiego. Ponadto na górze znajduje się tor saneczkowy typu typu roller coaster o długości 900 m., średnie nachylenie zjazdu wynosi 12%, zaś różnica poziomów wynosi 84 m. Więcej na temat na stronie www.czorsztyn-ski.com.pl
Został wzniesiony na miejscu grodu ziemno-wałowego ok. roku 1325. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, jednakże od roku 1943 został w posiadaniu rodziny Salomonów. Obecnie zamkiem opiekuje się Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Zabytkowy zamek usytuowany jest na wzgórzu, zbudowanym ze skałki wapiennej osadzonej na łupkach i marglach.
Zwiedzanie zamku zaczyna się z dolnego dziedzińca resztkami murów obwodowych, przez sień Baszty baranowskiego do pomieszczeń zamku średniego, z stamtąd przechodzi się do zamku górnego, gdzie rozwija się wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie. Kolejnym etapem zwiedzania są lochy zamku,
gdzie możemy dokładnie zapoznać się z historią zamku.
Jest sztucznym zbiornikiem wodnym na Dunajcu, usytuowany jest pomiędzy Pieninami i Gorcami. Zapora główna Czorsztyn – Niedzica to największa w Polsce zapora ziemna. Woda z Jeziora Czorsztyńskiego przepływa przez dwie sztolnie do znajdującej się poniżej elektrowni wodnej, następnie uchodzi do Jeziora Sromowieckiego.
Jezioro Czorsztyńskie to prawdziwy raj dla amatorów wodnego szaleństwa. Można tu wypożyczyć rozmaity sprzęt wodny lub udać się na rejs statkiem: „Biała Dama”, „Harnaś”, „Dunajec” albo też popływać gondolami. Można również skorzystać z plaży piaszczystej i kąpieliska strzeżonego usytuowanego w Niedzicy pod zamkiem.
Jezioro Czorsztyńskie ma powierzchnię 10 km2 i razem z Jeziorem Sromowskim powstało w wyniku przegrodzenia rzeki Dunajec i zbudowania zapory pomiędzy zamkami Czorsztyn i Niedzica.
Budowa zapory została ukończona w roku 1997 i jeszcze w tym samym roku udowodniła zasadność tej inwestycji, kiedy zatrzymała falę powodziową podczas wielkiej powodzi, która by prawdopodobnie zatopiła miejscowości leżące pod obecną zaporą. Wysokość zapory wynosi 56 metrów, zapora posiada 2 turbiny a jej moc wynosi 90 MW. Nad jeziorem znajdują się ośrodki rekreacyjne, w których można wypożyczać łódki z wiosłami, rowery wodne i jachty ze sterami. Można także odbyć wycieczkę statkiem wycieczkowym (przystań znajduje się w pobliżu zamku Niedzica) a odwiedzić regionalne muzeum krajoznawcze na zamku Niedzica. W zimie można jeździć na nartach na okolicznych zboczach, albo ślizgać się na łyżwach po zamarzniętym lodzie.
To wieś w dolinie Dunajca lokowana w 1348 r. przez króla Kazimierza Wielkiego na prawie magdeburskim. Położona jest u podnóża Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego. Z Krościenka prowadzą szlaki turystyczne na Trzy Korony i Sokolicę oraz na Lubań. Często odbywają się tu wiosenno-letnie imprezy plenerowe np. coroczny lipcowy Jarmark Krościeński, podczas którego swoją twórczość prezentują artyści ludowi. Można również obejrzeć występy kapeli ludowych.
To miasto uzdrowiskowe położone w Beskidzie Sadeckim i w Pieninach nad potokiem Grajcarek. Na terenie uzdrowiska znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych, gdzie do dyspozycji gości są szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe bogate w sole mineralne oraz liczne mikroelementy.
Atrakcją Szczawnicy jest promenada – deptak o długości ok. 1800 m ciągnący się wzdłuż Grajcarka. Warto zwiedzić również zabytkowe budynki kurortowe z XIX w i początku XX w oraz pospacerować ulicą Zdrojową. Można udać się również kolejką na Palenicę. Jest to również ośrodek sporów zimowych z trasami narciarskimi.
Malowniczy wąwóz, znajduje się w miejscowości Jaworki. Zbudowany jest ze skał wapiennych, położony w Małych Pieninach. Przez wąwóz prowadzi szlak na Wysoką.
Wąwóz Homole uznawany jest za jeden z piękniejszych wąwozów w Polsce.
Od października 2014 r. Gmina Ochotnica Dolna rozpoczęła realizację projektu pod nazwą „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców – szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna”. Zapraszamy na wieże widokowe usytuowane na szczytach gór Koziarz, Lubań, Magórki, Gorc.